Pomieszczenia bez dywanów na podłodze sprawiają wrażenie mniej przytulnych i surowych. Cenimy je sobie zwłaszcza tam, gdzie chcemy czuć się przytulnie i miło, czyli w sypialni i w salonie. Dywan nie jest tylko dekoracją podłogi. Pod względem praktycznym, pozwala wyznaczyć różne strefy w ramach jednego pomieszczenia - szczególnie w przypadku kiedy posiadamy salon z otwartą kuchnią. Ponadto wycisza mieszkanie i stanowi niezłą izolację termiczną. Miękkie i puszyste dywany w sypialni i salonie docenią przede wszystkim osoby, które lubią po mieszkaniu chodzić boso. Z kolei zapobiegliwi rodzice umieszczają je w pokojach swoich pociech - dywan amortyzuje upadki, a ponadto dzieciom wygodniej bawić się na miękkim i ciepłym podłożu. Podpowiadamy jaki dywan wybrać!
Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę materiał, z którego wykonany jest dywan. Surowce naturalne zazwyczaj wydają się lepszą opcją. Do produkcji dywanów wykorzystywane są głównie trzy: wełna, bawełna i jedwab. Coraz więcej jest również propozycji z wiskozy. Wełna jest najlepszym izolatorem. Ponadto wchłania i oddaje wilgoć, może więc pełnić funkcję naturalnego regulatora wilgotności w powietrzu. Wełniane dywany mają również właściwości antystatyczne, nie elektryzują się i nie przyciągają kurzu, więc brudzą się znacznie wolniej. Jedwab to materiał dużo bardziej luksusowy. Ma piękny naturalny połysk i idealnie pasuje do wnętrz w stylu glamour. Jest także bardziej odporny na zabrudzenia niż wełna i jako jedyny z naturalnych materiałów jest całkiem przyjazny dla alergików. Niestety, jedwabne dywany to spory wydatek.
Dywany bawełniane wybierane są najczęściej do miejsc, gdzie dywan będzie narażony na większe zabrudzenia. Pokoje dzieci, kuchnia, łazienka, czy przedpokój. Dywany i chodniki z bawełny zazwyczaj łatwo się czyści, najczęściej wystarczy je po prostu wyprać w pralce w niskiej temperaturze.
Dywany z materiałów syntetycznych dorównują naturalnym pod względem designu, jakości wykonania i trwałości, a przy tym są dużo tańsze. Jest wśród nich też większy wybór wzorów i kolorów, dlatego to właśnie na nie często pada wybór klientów.
Kolejną kwestią ważną przy wyborze dywanu jest długość runa (włosia). Dużą popularnością cieszą się dywany z długim runem - shaggy. Najczęściej są wykonane z poliestru, miękkie, puszyste, idealnie ocieplą wnętrze salonu lub sypialni. Możemy wybierać spośród dużych modeli, które pokryją całą podłogę lub mniejszych chodniczków, jakie możemy ułożyć przy łóżku, by każdego ranka po wstaniu poczuć przyjemną miękkość pod stopami. Jednak dywan shaggy nie jest dobrym pomysłem dla posiadaczy czworonogów. Długie włosie jest trudniejsze do wyczyszczenia szczególnie z sierści. Krótkie lub średnie runo to najbardziej uniwersalny wybór. Sprawdzi się doskonale w każdym pomieszczeniu w domu - salonie, sypialni i pokoju dziecięcym. Pod względem praktycznym jest łatwiejsze do utrzymania w czystości, a ich subtelniejszy design pasuje do wielu współczesnych aranżacji.
Warto wspomnieć też o gęstości włosia - im więcej pęczków na metr kwadratowy, tym dywan jest bardziej miękki, ale też trudniejszy do sprzątania. Jeżeli natomiast runo jest zbyt rzadkie, może już nie prezentować się tak dobrze.
Istnieją również dywany bez runa, tkane na płasko. Dywan taki polecany jest do miejsc bardziej narażonych na zabrudzenia - kuchni, przedpokoju czy na taras, jednak coraz częściej spotykamy go również w salonach. Dywan ze sznurka czu trawy idealnie komponuje się z modnym wnętrzem w stylu boho czy skandynawskim, często jest też wybierany do domów wiejskich. Jest idealny dla posiadaczy zwierząt, nie posiada bowiem runa, więc nie zatrzymuje sierści jak standardowy model. Klienci posiadający taras, lub ogród, do którego jest wyjście prosto z salonu, często decydują się właśnie na taki dywan w sezonie letnim, kiedy czy to domownicy, czy nasze zwierzaki często wpadamy i wypadamy prosto z ogrodu do domu.
Inną istotną kwestią jest rozmiar dywanu. Do większych pomieszczeń możemy użyć dywanów w dowolnym rozmiarze - z wyjątkiem zbyt małych. Jeśli umieścimy go pod stolikiem kawowym w ogromnym salonie, zostanie przytłoczony przez meble i inne dodatki. Małe dywany sprawdzą się lepiej w mniejszych pomieszczeniach lub jako dodatkowa ozdoba rozłożona przed łóżkiem, kominkiem lub wygodnym fotelem w salonie. Do sypialni możemy wybrać mały dywanik przed łóżko lub większy, który umieścimy pod nim. Wtedy jednak nie może być zbyt duży, by nie zajął całej podłogi, ani za mały - jeśli ma prezentować się dobrze, jego krawędzie powinny wystawać kilkadziesiąt centymetrów poza krawędź łóżka. Rzadziej decydujemy się na dywany pokrywające całą podłogę. Wybierając taki, pamiętajmy o tym, by zostawić 30-50 cm miejsca od ściany, aby pomieszczenie nie wyglądało jak pokryte wykładziną.
W kwestii designu mamy wielkie pole do popisu, bo wzorów i kolorów dywanów jest ogromny wybór. Przede wszystkim należy go dopasować do stylu wnętrza, ale wybierając kolor weźmy pod uwagę złudzenia optyczne. Kolory jasne powiększają pomieszczenie, a ciemne je nieco zmniejszą. Do małych pomieszczeń lepiej więc wybrać dywan w odcieniach beżu, écru lub pastelowy, a do dużych mogą być żywsze lub ciemne barwy. Również kolor podłogi ma tu znaczenie - jeśli dywan będzie w podobnym odcieniu, zleje się z nią, w związku z tym na jasnej podłodze lepiej prezentują się dywany ciemne, a na ciemnej jasne. W ostatnim czasie modne są raczej dywany jednokolorowe, ale ogromny renesans przeżywają klasyczne o orientalnych lub etnicznych wzorach, a także te w stylu vintage. Dywan w takim klasycznym stylu sprawdzi się we wnętrzach urządzonych w sposób tradycyjny lub retro w zestawieniu z odrestaurowanymi drewnianymi meblami i ozdobami rodem z targu staroci. Do wnętrza urządzonego na wzór skandynawski lepiej wybrać jednak dywan w stonowanym kolorze i bez ostentacyjnych wzorów. Do wnętrz luksusowych z kolei pasować będą ciemne, połyskujące w ciemnych kolorach przywodzących na myśl pałacowe wnętrza. Nie bez znaczenia jest też przeznaczenie dywanu. W salonie możemy umieścić prawie każdy model, ale do sypialni bezpieczniej będzie wybrać delikatny, stonowany odcień. Jaskrawe wzory i kolory mogą nadmiernie pobudzić nas przed snem.