Niski stolik to niezbędny element każdego salonu. Ulokowany w pobliżu kanapy służy nam głównie do przyjmowania gości - stawiamy na nim kawę i przekąski, możemy też odłożyć książkę, bądź pilot od telewizora. Ponadto stolik kawowy poza swoją praktyczną funkcją jest dekoracją pokoju dziennego. Odpowiednio dobrany wkomponuje się w wystrój, uzupełni go, ożywi bądź ociepli. Do swoich salonów wybieramy najczęściej drewniane stoliki, czasami szklane, metalowe lub z tworzyw sztucznych, jednak coraz częściej spotkać można stoliki z marmuru. Są nowym, obiecującym trendem czy nietrafionym pomysłem?
Stolik kawowy z marmuru - dla kogo?
Marmur to żadna nowość w aranżacji wnętrz. Często jest umieszczany na podłogach czy ścianach. Nierzadko z marmuru wykonywana jest obudowa kominka, parapety czy blaty w kuchni i łazience, a nawet schody. Czy dobrze sprawdzą się również marmurowe meble? Wybierając każdy element wyposażenia należy mieć na uwadze nie tylko jego funkcjonalność, ale również styl. Żaden najlepszej jakości element wystroju nie będzie dobrze wyglądał w naszym mieszkaniu, jeśli nie będzie pasował do reszty wyposażenia. Dlatego niektórym stolik z marmuru na pierwszy rzut oka może wydawać się kiczem - ciężki, zimny mebel, w zestawieniu z lekkimi i kolorowymi sprzętami wprowadzi wrażenie dysharmonii. Pamiętajmy zatem, by decydując się na takie rozwiązanie, dopasować go do wnętrza i pozostałych dodatków.
Kamień to materiał chłodny i sam w sobie elegancki, dlatego nie wymaga dodatkowych dekoracji. Proste, kwadratowe lub prostokątne stoły z marmuru bez ram i w stonowanych kolorach mogą się doskonale wkomponować w minimalistyczne wnętrze w skandynawskim stylu. Nawet w połączeniu z ciepłym akcentem - takim jak miękkie poduszki, dywany czy ozdobne świeczki, sprawdzi się świetnie, pod warunkiem, że nie przesadzimy z ozdobami.
W zależności od tego, w jakim stylu urządzamy wnętrze, możemy wybrać połączenie kamienia z drewnem lub metalem. Na rynku odnajdziemy na przykład marmurowe blaty w drewnianych ramach z giętymi nogami. Taki neobarokowy styl idealnie pasuje do wystroju klasycznego lub glamour. W tym drugim marmur doskonale sprawdzi się w każdej postaci. Wypolerowany kamień, szczególnie w ciemnych odcieniach, idealnie komponuje się z połyskującymi tkaninami i ozdobami stylu glamour, a biały w połączeniu z chromowanym metalem w modnym kolorze białego lub różowego złota, stanowić może uzupełnienie nieco nowocześniejszego i bardziej luksusowego wnętrza w stylu art deco. Marmurowy stolik może znaleźć miejsce nawet w surowym, tradycyjnie i rustykalnie urządzonym salonie - wystarczy, że metalowa rama będzie matowa - czarna lub miedziana lub w kolorze startego złota.
Stoliki z marmuru - zalety i wady
Marmur to naturalny kamień, wykorzystywany w budownictwie już od starożytności. Podobnie jak drewno nadaje wnętrzom szlachetności. Jak wiemy, natura jest najlepszym projektantem, toteż walory tego materiału docenili dekoratorzy wnętrz również współcześnie. Marmur występuje w wielu barwach: od białej, poprzez jasne odcienie żółci, błękitu, różu i szarości do ciemnobrązowej, a nawet czarnej. Dodatkowo ma niezwykłe i niepowtarzalne tekstury. Przez marmurowe kamienie przebiega mnóstwo nieregularnie rozmieszczonych żyłek, dzięki czemu przedmioty i meble wykonane z marmuru posiadają unikatową ornamentykę.
Kolejną zaletą marmuru jest jego ponadczasowość i uniwersalność. Sprawdzi się zarówno we wnętrzach urządzonych klasycznie jak i nowoczesnych. Jest materiałem szlachetnym, nadaje szyku i elegancji. Pasuje do pałacowych wnętrz glamour i art deco, ale również do minimalistycznych i surowych aranżacji w stylu skandynawskim.
Zaletą jest jego trwałość. Jest to jeden z najtwardszych surowców. Blaty z marmuru są bez wątpienia niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne. Mebel taki z pewnością mógłby służyć nam latami - nawet jeśli planujemy całkowitą metamorfozę wnętrza, ponieważ odpowiednio konserwowany nie ulegnie zniszczeniu, a jak wiemy - pasuje niemal do każdego stylu wystroju: klasycznego, glamour czy minimalistycznego.
Słabą stroną marmuru jest z kolei podatność na przebarwienia. Rozlane wino lub kawa mogą pozostawić na nim niezmywalne plamy, trzeba więc uważać na takie wypadki, a także w odpowiedni sposób go czyścić i konserwować specjalnymi impregnatami. Dla wielu osób wadą może być również cena - marmur jako naturalny i luksusowy surowiec wiele kosztuje, lecz jeśli zależy nam na designie, z łatwością znajdziemy stoliki wykonane z innych materiałów imitujących marmur. Ich szeroki wybór również świadczy o tym, że dobrze dopasowany do wnętrza, elegancki marmurowy stolik kawowy nie jest kiczowaty, a w ostatnim czasie stał się hitem.