Coraz popularniejszym rozwiązaniem w polskich domach i mieszkaniach staje się otwarta kuchnia, oddzielona od salonu czy jadalni jedynie półwyspem lub wyspą kuchenną. Doskonałym uzupełnieniem takiego blatu są barowe krzesła, które stają się nie tylko dodatkowym miejscem do spożywania posiłków, ale stanowią również ciekawy element wystroju. Wybór hokerów jest ogromny: od wygodnych tapicerowanych krzeseł o nowoczesnym designie po proste barowe stołki. Jak dobrać odpowiednie do Twojej kuchni? Sprawdź!
Jak dobrać rozmiar i kształt krzesła?
Hoker to z jednej strony element wystroju, ale przede wszystkim mebel. Jeśli ma być funkcjonalny i wygodny do siedzenia, najważniejszym aspektem na jaki należy zwrócić uwagę przy jego wyborze jest wysokość. Przyjmuje się, że odległość od blatu do siedziska powinna wynosić 20-30 cm, zatem jeśli Twój blat mierzy 100-110 cm, krzesła barowe powinny mieć ok. 80-90 cm. Przy wyspach niższych niż standardowe odpowiednia wysokość krzesła barowego to 70-75 cm. Istnieją nawet niższe - hoker o wysokości 60 cm sprawdzi się, jeśli półwysep nie jest podwyższony, ma więc standardową wysokość blatu - 80-85 cm. Dostępne są również modele z regulowaną wysokością, więc możesz dostosować ją do własnych preferencji. Jeśli masz możliwość, przetestuj również na sobie wysokość podnóżka. Zalecana odległość między siedziskiem a oparciem stóp to 40 cm. Zapewnia to właściwą postawę podczas siedzenia i komfort dla kręgosłupa, ale to czy krzesło będzie dla Ciebie wygodne zależy również od wzrostu. Kolejną rzeczą jest wielkość siedziska. Musi mieć wymiary co najmniej 40x40 cm, by wygodnie się na nim siedziało. Jeśli krzesło ma służyć na co dzień np. do spożywania posiłków czy spotkań towarzyskich, wybierz wygodne z miękkim obiciem - na przykład skórzanym. Jeżeli natomiast będzie używane raczej sporadycznie, a bardziej zależy Ci na nowoczesnym i stylowym wyglądzie, sprawdzi się model metalowy lub z tworzyw sztucznych. Podobnie wybierając materiał, z którego wykonane jest krzesło barowe, warto wziąć pod uwagę do czego będzie nam służyć. Modele z tworzyw sztucznych są mniej trwałe i podatne na zarysowania, ale dostępne w różnych stylach, kolorach i kształtach, co sprawia, że łatwo można je dobrać do każdej aranżacji, a w przypadku metamorfozy wnętrza, wymienić na nowe. Krzesła metalowe z chromowanymi, połyskującymi nóżkami pasują do nowoczesnego wystroju - na przykład w stylu skandynawskim, natomiast drewniane, szczególnie te tapicerowane, są najwygodniejsze i wprowadzają barowy, rustykalny klimat. Odróżnia je również ilość nóg. Na rynku dostępne są modele na jednej nodze - wyglądają nowocześnie, ale są najczęściej obrotowe i ciężkie, więc ciężko je odsunąć. Dla tych, którzy cenią tradycyjny wygląd i naturalne materiały odpowiedniejsze będą te na trzech lub czterech nogach.
Idealny Hoker - postaw na odpowiedni styl!
Liczy się przestrzeń. Kiedy masz duży dom, a wyspa kuchenna wraz z hokerami stanowi jedynie dodatkowe miejsce w kuchni i głównym miejscem spożywania posiłków jest jadalnia, możesz pozwolić sobie na większe krzesła barowe z wygodnym oparciem. Szczególnie jeśli dodatkowo mają stanowić miejsce do odpoczynku przy popołudniowej kawie lub do pracy. Jeżeli szukasz stołków barowych do kawalerki, posiadasz małą kuchnię i pragniesz zaoszczędzić miejsce, wybierz proste stołki barowe bez oparć. Można je łatwo wsunąć pod blat, by zrobić więcej wolnej przestrzeni. Kiedy wiesz już do czego będzie przeznaczone miejsce przy kuchennej wyspie - czy ma stanowić tylko dodatkową przestrzeń do siedzenia czy będziesz codziennie przy niej jadać lub pracować, jak dużo masz miejsca oraz jaki materiał i wysokość będą dla Ciebie najodpowiedniejsze, pozostaje tylko kwestia dopasowania ich do wnętrza. Dużo łatwiej jest z modelami o nowoczesnym stylu. Na rynku jest ich większy wybór, dodatkowo do minimalistycznych, surowych wnętrz pasują zarówno stonowane, proste modele jak i te w stylu fancy w jaskrawych kolorach. Do wnętrz boho czy rustykalnych dużo lepiej będą się prezentować proste stołki drewniane bez oparć, ze skórzanym siedziskiem albo stylizowane na stare krzesła pomalowane kredową farbą. Pamiętaj o tym, by hoker dopasować nie tylko do wystroju kuchni - jeżeli wyspa oddziela ją od salonu czy jadalni, stołki barowe swoim stylem muszą nawiązywać również do wyposażenia drugiego pomieszczenia. Ostatnim aspektem, którym warto się kierować przy wyborze kuchennych krzeseł barowych jest cena. Wahają się one od stu do kilkuset złotych i nie zawsze są uzależnione od materiału, z którego wykonany jest mebel czy jakości. Droższe mogą być hokery z regulowaną wysokością albo te w oryginalnym stylu. Nietrudno również znaleźć stołki barowe z drugiej ręki - szczególnie te pochodzące z zamkniętych restauracji i barów, które można dowolnie przerobić na swój użytek i dać im drugie życie. Z pewnością staną się niezastąpionym elementem wystroju Twojego mieszkania!